امروز یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

روحانیت باید روحیه مردمی بودن را حفظ کنند چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۷:۱۷


روحانیت باید روحیه مردمی بودن را حفظ کنند تعداد بازدید: ۳۳۷

نماینده طلاب و فضلای استان مرکزی، به نقش روحانیت در جامعه اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از ویژگیهای اصلی روحانیت تشیع، ارتباط مستقیم با مردم و مردمی بودن است.
 
 

حجت الاسلام والمسلمین علی غلامی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع نمایندگان طلاب، به نقش روحانیت در جامعه اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از ویژگیهای اصلی روحانیت تشیع، ارتباط مستقیم با مردم و مردمی بودن است.

 

نماینده طلاب استان مرکزی ادامه داد: در طول تاریخ این ویژگی و این خصیصه، از ویژگیهای مهم و اساسی روحانیت تشیع بوده و همین عاملی برای پیوند اساسی بین توده های مردم و روحانیت شده است.

 

حجت الاسلام والمسلمین غلامی اظهار داشت: با توجه به اینکه انقلاب به وسیله روحانیت مدیریت شده و به پیروزی رسید، و یک سری از روحانیون در مصادر حکومتی، در مصادر دولتی و کارهای حکومتی منصوب شدند، طبیعتا ممکن است که نگاه اقشار مختلف مردم به این مسئله متقابلا تغییر کرده باشد.

 

عضو مجمع نمایندگان ابراز کرد: اینجا دو رویکرد داریم، یکی رویکرد خود روحانیت است که باید به این مهم توجه جدی داشته باشند که این فاصله بین روحانیت و مردم کم نشود و این بیشتر متوجه روحانیتی است که در مصادر حکومتی و در مصادر دولتی مشغول هستند اما در عین حال ما می توانیم اذعان کنیم که در حقیقت، اقشار عظیمی از روحانیت و اکثریت قریب به اتفاق روحانیت همان ویژگی و خصیصه مردمی بودن را دارند.

 

وی عنوان کرد: در مشارکت های مردمی، درمساجد، در هیأت ها در تکایا، خیلی از طلبه ها هستند در گروه های جهادی فعالیت می کنند که متأسفانه اینها هیچ کدام دیده نمی شود و آن اخلاص و آن خلوصی که دارند، به آنها اجازه نمی دهد که اینها را مطرح کنند، اما در عین حال می بینیم که متأسفانه دشمنان با جریان اصیل روحانیت درصدد نشان دادن بعضی از افکار و شاخصه ها هستند که می خواهند به کلّ روحانیت غالب کنند و این یکی از آسیب هایی است که باید دقت شود.

 

 حجت الاسلام والمسلمین غلامی افزود: صدا و سیما، رسانه ها، حوزه علمیه به این مسائل توجه داشته باشند که خدمات شایان توجهی که روحانیت اصیل، روحانیت مردمی، روحانیت دون توقع، کسانی که واقعا مخلصانه در مسیر خدمت به مردم، در مسیر هدایت مردم و در مسیر خدمت به دین خدا تلاش می کنند اینها در حقیقت بیان شود.

 

عضو مجمع نمایندگان اظهار داشت: آن افراد و آقایانی که در مصدر امور هستند دقت به این مسائل داشته باشند که آنها زیر ذره بین اند و مردم به این مسائل حساسیت نشان می دهند و واقعا این حساسیت، یک حساسیت به جایی است و این توقع از روحانیت در طول تاریخ بوده که مثل مردم زندگی کند، مثل مردم مشی داشته باشد و سبک زندگی روحانیت متفاوت از مردم عادی نباشد و لذا اگر شکافی، تغییری و دگرگونی مردم مشاهده کنند، این را متأسفانه به کلّ روحانیت تسرّی می دهند این یک آسیب جدی است.

 

وی خاطرنشان کرد: روحانیت یک وظیفه دارد و آن خدمت به دین و اصولا دینداری و تدین مردم است و اینکه آن جایگاه دینداری مردم به عهده روحانیت در طول تاریخ بوده و الان هم هست و این یک وظیفه ذاتی است که روحانیت باید این مسئله را در برنامه ریزی های کلانش، در برنامه ریزی های خردش و حضور در عرصه های تبلیغی، عرصه های فرهنگی توجه داشته باشد.

 

حجت الاسلام والمسلمین غلامی بیان کرد:  یکی از آسیب هایی که ما می توانیم متوجه حوزه بکنیم خیلی از فضلا، خیلی از اندیشمندان حوزه که جذب یک سری مراکز دانشگاهی، پژوهشی، علمی، مراکزی که مرتبط با مردم نیست، جذب شدند انسان های فاضلی و عالم و دانشمندی هستند اما متأسفانه آن ارتباط مردم با این جریان منقطع شده و اینها شاید در طول سال هیچ ارتباط مردمی نداشته باشند سرشان مشغول کار پژوهش، کار علمی خودشان است و یک آسیب جدی است.

 

وی افزود: باید توجه داشته باشیم که دین مردم به صورت حضور روحانیت در صحنه و اجتماع حاصل خواهد شد و این ارتباط حضوری که خودِ رهبر معظم انقلاب بارها و بارها تأکید کردند تبلیغ چهره به چهره حضور در عرصه های مختلف مردم، در هیأت ها، در عزاداری ها، در مساجد است.

 

وی اظهار داشت: گر چه ما می بینیم متأسفانه بعضی از اتفاقاتی که می افتد، تعرضاتی به روحانیت در این روزهای اخیر شده، اینها را ما نباید یک مسأله جدی و اصلی در جامعه تلقی کنیم واقعا نگاه مردم به روحانیت یک نگاه اصیل و یک نگاه مثبت است البته به شرطی که خود روحانیت در این مسیر قدم بردارد هم در مسیر مداومت داشته باشد، هم آن ذیّ طلبگی که تأکید بزرگان ماست.

 

حجت الاسلام و المسلمین غلامی اظهار داشت:حضرت امام(ره)، رهبر معظم انقلاب، مراجع معظم تقلید، تأکید می کنندکه شما در هر منصب، در هر شغل، در هر مقامی هستید، نماینده مجلسید، رئیس جمهورید، وزیر، وکیل، رئیس هستید در هر منصب و مقام، آن ذیّ طلبگی، آن روشی که علمای سلف داشته اند، آن تواضعی که نسبت به مردم داشته اند، اینها اگر از طرف روحانیت واقعا رعایت شود، چون بنده خودم این را عرض می کنم که بلعیان و به تجربه دیده ام و مشاهده کرده ام.

 

عضو مجمع نمایندگان حوزه علمیه ابراز کرد: در کاروان های حج و عمره، در دانشگاه و در جاهای دیگر واقعا اگر یک طلبه ای بتواند آن زبان مردم را بفهمد ارتباط مستقیم، ارتباط محترمانه، چون مردم از ما احترام می خواهند مردم از ما یک برخورد متواضعانه می خواهند یک برخوردی می خواهند که اگر ما یک چیزی را می گوییم، خودمان هم عمل کنیم.

 

وی بیان کرد: مصداق این آیه نباشیم که «یا أیّها الذین آمنوا لِمَ تقولون ما لا تَفعلون» طبیعی است که مردم اگر این فضا را ببینند یک روحانی، یک عالم، یک طلبه، یک حرفی بزند و خودش خدای ناخواسته عامل به این نباشد و خلاف گفته هایش عمل کند، چیزی از روحانیت باقی نخواهد ماند و دشمنان و معاندین ما بدنبال این منفذها و این مسائل هستند که اینها را بزرگ کرده و به کلّ روحانیت تسرّی دهند.

 

 حجت الاسلام و المسلمین غلامی اظهار داشت: طلبه های ما، فضلای ما، بزرگان ما کسانی که در رأس امور هستند، مجاری فرهنگی به دست آنهاست،  مدیریت حوزه به دست آنهاست، همه و همه و آحاد حوزه های علمیه و طلبه ها باید به این مسئله توجه داشته باشند که در حقیقت آن وجهه مثبت روحانیت در میان مردم خدشه دار نشود و این خدشه به وسیله ی اعمال است اگر اعمال و رفتار ما طوری باشد که برای مردم اعتمادآفرین باشد، طبیعی است که آنها هم آن علاقه و عشق خودشان را حفظ خواهند کرد و اگر خدای ناخواسته خلافی، تخلفی از منِ طلبه و منِ روحانی ببینند و این را به کلّ تسرّی بدهند یک ثلمه ای است که هیچ چیزی جای آن را نخواهد گرفت و ضربه بزرگی به پیکر اسلام و روحانیت خواهد خورد.

 

وی در پایان گفت: امیدواریم که شاهد این مسأله نباشیم و هر روز و هر ساعت و هر زمان ما به سمت اعتماد مردم، به سمت ارتباطات مردم حرکت کنیم و این مسیر را ادامه دهیم.